Art of the home
The name of the Casarte brand, first introduced in 2007, comes from the Italian words La casa and arte, which means "art of the home". Inspired by the aesthetics of the world's artistic heritage and the desire to produce perfect equipment, the creators of Casarte develop not just exclusive solutions with a premium design. Each product is based on technologies that are ahead of their time, surprising with their capabilities and convenience.
Casarte equipment is original in everything: in design, in functionality and even in colour. The colour palette of all the brand's products is based on shades of moonlight, deep and multifaceted. Moonlight reflected on the serene surface of the water is always unique and mesmerizing, giving a feeling of peace and well-being.
Confidence in technology, its benefits and demand, responsibility for each stage of production are the basis for the creation of Casarte products. The visual and technical parts are the responsibility of engineers from our own design, research and development centres. The production process is accompanied by multi-stage quality control, combining careful automated and manual testing of each product.
The Velato series is available in three colour options: blue azure, silver quartz and black agate. The modern style body will elegantly fit into any modern design, and modern air purification and aromatization technologies will create a unique atmosphere.


















| General characteristics | |
| Series | Casarte Velato |
| The lineup | CAS35CC1/R3-S/С/B |
| Inverter | DC Super Match |
| Recommended service area | 26 - 35 m2 |
| Rated power | cooling: 3.8 (1.0–4.2) kW heating: 4.2 (1.0–5.2) kW |
| Power consumption | cooling: 0.9 (0.5–1.8) kW heating: 0.96 (0.5–2.0) kW |
| Energy efficiency | EER/COP: 4.2 / 4.37 |
| Seasonal efficiency class | A+++ / A+++ |
| Guaranteed temperature range | cooling: -20°C ~ +43°C heating: -30°C ~ +24°C |
| Indoor unit | |
| Name | CAS35CC1/R3 |
| Power supply | 1 phase / 230V / 50Hz |
| Air flow | 700 m3/hour |
| Noise level | 17 / 30 / 34 / 38 dB(A) |
| Dimensions (net / gross) | 1033*220*368 / 1129*456*339 mm |
| Weight (net / gross) | 15.0 kg/ 19.0 kg |
| Remote control | Casarte |
| Outdoor unit | |
| Name | 1U35CC1/R3 |
| Power supply | 1 phase / 230V / 50Hz |
| Noise level | 52 dB(A) |
| Dimensions (net / gross) | 820*305*643 / 940*390*697 mm |
| Weight (net / gross) | 36.5 kg/ 39.5 kg |
| Compressor manufacturer | Mitsubishi Electric |
| Refrigerant | R32 |
| Dimensions and connection | |
| Liquid pipe diameter | 6.35 mm (1/4') |
| Gas pipe diameter | 9.52 mm (3/8') |
| Maximum pipeline length / height difference | 30 m / 15 m |
| Maximum pipeline length without refueling | 7 m |
| Additional refrigerant charge | 20 g/m |
CAS35CC1/R3-S/С/B
- Brand: Casarte
- Product Code: CAS35CC1/R3-S/С/B
- Availability: In Stock
-
Price from 217,100.00р.












