Art of the home
The name of the Casarte brand, first introduced in 2007, comes from the Italian words La casa and arte, which means "art of the home". Inspired by the aesthetics of the world's artistic heritage and the desire to produce perfect equipment, the creators of Casarte develop not just exclusive solutions with a premium design. Each product is based on technologies that are ahead of their time, surprising with their capabilities and convenience.
Casarte equipment is original in everything: in design, in functionality and even in colour. The colour palette of all the brand's products is based on shades of moonlight, deep and multifaceted. Moonlight reflected on the serene surface of the water is always unique and mesmerizing, giving a feeling of peace and well-being.
Confidence in technology, its benefits and demand, responsibility for each stage of production are the basis for the creation of Casarte products. The visual and technical parts are the responsibility of engineers from our own design, research and development centres. The production process is accompanied by multi-stage quality control, combining careful automated and manual testing of each product.
The Triano series is available in futuristic cases in three different colors - anthracite blue, glossy gold and glossy white. The unusual, stylish design will create unique accents, and several air purification systems - an indescribable effect of a mountain chalet.













| General characteristics | |
| Series | Casarte Triano |
| The lineup | CAS25MW1/R3-B/G |
| Inverter | DC |
| Recommended service area | 20 - 25 m2 |
| Rated power | cooling: 2.6 (0.2–4.2) kW heating: 4.4 (0.2–5.6) kW |
| Power consumption | cooling: 0.56 (0.09–1.45) kW heating: 1.14 (0.08–1.7) kW |
| Energy efficiency | EER/COP: 4.68 / 3.86 |
| Seasonal efficiency class | A / A |
| Guaranteed temperature range | cooling: +18°C ~ +43°C heating: -15°C ~ +24°C |
| Indoor unit | |
| Name | CAS25MW1/R3 |
| Power supply | 1 phase / 230V / 50Hz |
| Air flow | 700 m3/hour |
| Noise level | 17 / 24 / 31 / 36 dB(A) |
| Dimensions (net / gross) | 910*225*325 / 999*313*412 mm |
| Weight (net / gross) | 11.5 kg/ 14.0 kg |
| Remote control | Casarte |
| Outdoor unit | |
| Name | 1U25MW1/R3 |
| Power supply | 1 phase / 230V / 50Hz |
| Noise level | 51 dB(A) |
| Dimensions (net / gross) | 820*325*550 / 861*375*625 mm |
| Weight (net / gross) | 24.5 kg/ 27.0 kg |
| Compressor manufacturer | HIGHLY |
| Refrigerant | R32 |
| Dimensions and connection | |
| Liquid pipe diameter | 6.35 mm (1/4') |
| Gas pipe diameter | 9.52 mm (3/8') |
| Maximum pipeline length / height difference | 20 m / 10 m |
| Factory refrigerant charge | 0.7 kg |
| Maximum pipeline length without refueling | 7 m |
| Additional refrigerant charge | 20 g/m |
CAS25MW1/R3-B/G
- Brand: Casarte
- Product Code: CAS25MW1/R3-B/G
- Availability: In Stock
-
Price from 114,800.00р.













