Haier Stellar HP air conditioners are a new product of 2025. They are designed for regions with low temperatures and operate for heating even at -20°C. Despite the affordable price, Stellar HP series air conditioners have quite an impressive set of advantages:
- SELF CLEAN self-cleaning of the evaporator (indoor and outdoor units)
- Evaporator sterilization technology at 56°C
- 3-color Matte case design
- Wi-Fi EVO control in the basic package
- 2Gen UV lamp provides air disinfection
- Confident operation for heating up to -20C + Electric heating of the outdoor unit tray
- Mono-split models 7, 9, 12, 18 and 24 kBtu/h
- Energy efficiency class A+/A++
- Low noise level from 18 dB(A)
- O2-fresh air supply module (optional)
- Ag+ evaporator coating
- Long tracks in cooling mode 30/10 for model 9k
- 3D Airflow - volumetric air flow
- HE2-RU remote control with backlight + support wired remote control and central control (9k-24k)
- I-Feel technology
- 3-in-1 filter 2 pcs.
- Refrigerant R-32
- Turbo mode, auto-restart, comfortable sleep mode
- 24-hour timer, comfortable air flow mode
- Indoor unit refrigerant leakage control nipple
Compact dimensions and elegant design, as well as three matte color options - silver, white and ivory, will allow the Stellar air conditioner to fit into any interior.




| General characteristics | |
| Series | Stellar HP |
| The lineup | AS50SHP1HRA |
| Inverter | DC |
| Recommended service area | 36 - 50 m2 |
| Rated power | cooling: 5.0 (1.3 - 5.8) kW heating: 5.2 (1.4 - 6.0) kW |
| Power consumption | cooling: 1.55 kW heating: 1.4 kW |
| Energy efficiency | SEER/SCOP: 3.23 / 3.71 |
| Seasonal efficiency class | A++ / A+ |
| Guaranteed temperature range | cooling: -20°C ~ +43°C heating: -20°C ~ +24°C |
| Indoor unit | |
| Name | AS50SHP1HRA |
| Power supply | 1 phase / 230V / 50Hz |
| Air flow | 900 m3/hour |
| Noise level | 28 / 35 / 40 / 44 dB(A) |
| Dimensions (net / gross) | 986*220*321 / 1050*397*301 mm |
| Weight (net / gross) | 11.6 kg / 14.4 kg |
| Remote control | YR-HE 2 |
| Outdoor unit | |
| Name | 1U50SHP1FRA |
| Power supply | 1 phase / 230V / 50Hz |
| Noise level | 53 dB(A) |
| Dimensions (net / gross) | 867*340*553 / 902*375*614 mm |
| Weight (net / gross) | 32.7 kg / 36.5 kg |
| Compressor manufacturer | HIGHLY |
| Refrigerant | R32 |
| Dimensions and connection | |
| Liquid pipe diameter | 6.35 mm (1/4') |
| Gas pipe diameter | 12.7 mm (1/8') |
| Maximum pipeline length / height difference | 25 m / 15 m |
| Factory refrigerant charge | 0.9 kg |
| Maximum pipeline length without refueling | 7.0 m |
| Additional refrigerant charge | 20 g/m |
AS50SHP1HRA-S
- Brand: Haier
- Product Code: AS50SHP1HRA-S
- Availability: In Stock
- 119,600.00р.
-
Price from 107,700.00р.
Available Options
Related Products
Wired controller adapter WK-B
Wired remote control adapter WK-B allows you to control the split system using a wired remote contro..








