New for 2026 are the Spirit air conditioners. They are available with a DC inverter or a more affordable, non-inverter model.
The Haier Spirit wall-mounted air conditioner is a modern, non-inverter split system with an elegant design and the ability to operate in both cooling and heating modes. This model can be controlled remotely via Wi-Fi, as well as using Alice or Salute.
A Russian-language remote control is included.
Key benefits:
- iFeel function
- Blue Fin anti-corrosion protection
- Maximum air throw
- Comfortable sleep
- Automatic restart
- Compatible with the YCJ-A002 air conditioner controller
- iFeel function
- Spiral air flow
- Wi-Fi control (evo)*
- Volumetric air flow
| General characteristics | |
| Series | Spirit |
| The lineup | HSU-24HSL103/R3-W |
| Inverter | on - off |
| Recommended service area | 51 - 70 m2 |
| Rated power | cooling: 6.8 kW heating: 7.1 kW |
| Power consumption | cooling: 2.12 kW heating: 1.965 kW |
| Energy efficiency | EER/COP: 3.21 / 3.61 |
| Seasonal efficiency class | A / A |
| Guaranteed temperature range | cooling: +18°C ~ +43°C heating: -7°C ~ +24°C |
| Indoor unit | |
| Name | HSU-24HSL103/R3-W |
| Power supply | 1 phase / 230V / 50Hz |
| Air flow | 1000 m3/hour |
| Noise level | 32 / 42 / 45 / 48 dB(A) |
| Dimensions (net / gross) | 983*221*322 / 1050*397*301 mm |
| Weight (net / gross) | 11.8 kg / 14.4 kg |
| Remote control | YR-HE 2(ru) |
| Outdoor unit | |
| Name | HSU-24HSL103/R3 |
| Power supply | 1 phase / 230V / 50Hz |
| Noise level | 55 dB(A) |
| Dimensions (net / gross) | 898*355*643 / 940*390*697 mm |
| Weight (net / gross) | 44.6 kg / 47.4 kg |
| Compressor manufacturer | HIGHLY |
| Refrigerant | R32 |
| Dimensions and connection | |
| Liquid pipe diameter | 6.35 mm (1/4') |
| Gas pipe diameter | 15.88 mm (5/8') |
| Maximum pipeline length / height difference | 25 m / 15 m |
| Factory refrigerant charge | 1.05 kg |
| Maximum pipeline length without refueling | 7.0 m |
| Additional refrigerant charge | 13 g/m |
HSU-24HSL103/ R3-W
- Brand: Haier
- Product Code: HSU-24HSL103/ R3-W
- Availability: In Stock
-
Price from 89,800.00р.







