New for 2026 are the Spirit air conditioners. They are available with a DC inverter or a more affordable, non-inverter model.
The Haier Spirit wall-mounted air conditioner is a modern, non-inverter split system with an elegant design and the ability to operate in both cooling and heating modes. This model can be controlled remotely via Wi-Fi, as well as using Alice or Salute.
A Russian-language remote control is included.
Key benefits:
- iFeel function
- Blue Fin anti-corrosion protection
- Maximum air throw
- Comfortable sleep
- Automatic restart
- Compatible with the YCJ-A002 air conditioner controller
- iFeel function
- Spiral air flow
- Wi-Fi control (evo)*
- Volumetric air flow
| General characteristics | |
| Series | Spirit |
| The lineup | HSU-12HSL103/R3-W |
| Inverter | on - off |
| Recommended service area | 26 - 35 m2 |
| Rated power | cooling: 3.4 kW heating: 3.5 kW |
| Power consumption | cooling: 1.06 kW heating: 0.97 kW |
| Energy efficiency | EER/COP: 3.21 / 3.61 |
| Seasonal efficiency class | A / A |
| Guaranteed temperature range | cooling: +18°C ~ +43°C heating: -7°C ~ +24°C |
| Indoor unit | |
| Name | HSU-12HSL103/R3-W |
| Power supply | 1 phase / 230V / 50Hz |
| Air flow | 600 m3/hour |
| Noise level | 27 / 32 / 34 / 37 dB(A) |
| Dimensions (net / gross) | 810*200*295 / 874*363*270 mm |
| Weight (net / gross) | 9.2 kg / 11.5 kg |
| Remote control | YR-HE 2(ru) |
| Outdoor unit | |
| Name | HSU-12HSL103/R3 |
| Power supply | 1 phase / 230V / 50Hz |
| Noise level | 52 dB(A) |
| Dimensions (net / gross) | 764*295*544 / 819*320*592 mm |
| Weight (net / gross) | 26.6 kg / 28.7 kg |
| Compressor manufacturer | HIGHLY |
| Refrigerant | R32 |
| Dimensions and connection | |
| Liquid pipe diameter | 6.35 mm (1/4') |
| Gas pipe diameter | 9.52 mm (3/8') |
| Maximum pipeline length / height difference | 15 m / 10 m |
| Factory refrigerant charge | 0.58 kg |
| Maximum pipeline length without refueling | 7.0 m |
| Additional refrigerant charge | 13 g/m |
HSU-12HSL103/ R3-W
- Brand: Haier
- Product Code: HSU-12HSL103/ R3-W
- Availability: In Stock
-
Price from 41,800.00р.







